Gelecekte Ne Tür Bir Toplumda Yaşamak İstersin? Modern yaşamın nedeniyle toplum ve şehirler değişiyor. Herkes tarafından alışılmış bir madde olan ‘ne yapmalı ve nasıl yapılmalı’ listemize her gün yeni ihtiyaçlar ekleniliyor. Gündelik yaşantımızda birçok farklı alanda yeni zorluklar belirmekte; örneğin trafik yoğunluğunun artması şehirde bulunan trafik sistemini yeniden oluşturma sonucunu doğurmakta ve alışkanlıklarımızda yenilik için bir şans doğuruyor. Uluslararası ihtilaflar göçler için gereksinime ve toplum bünyesinde varılan yer için değişikliğe neden oluyor. Sürekli yenilenen medya teknolojisi iletişim yollarının değişmesine ve nesiller arasında kopmaya ve uzaklaşmaya neden olabiliyor. Haziran 2016’da başlayan SivilLAB-programı için bu ve bunun gibi sorular esas almaktadır. Abdullah Gül Üniversitesi ve Kayseri’deki yerel girişimcilerle, SivilLAB programı sosyal sosyokültürel alanlarda yenilikçi projeler arıyor. Yerel ve uluslararası bağlantıların desteğiyle, yerel düzeyde, sivil işbirliğini güçlendirmede katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu program çerçevesinde;

  • Kayseri’deki sosyal katılım için gerekli olan ihtiyaçlar ve fırsatlar hakkında tartışmak istiyoruz,
  • Süreç içerisinde kurumların ve aktörlerin birbirini tanımasını amaçlıyoruz,
  • Sosyal ve sosyokültürel konularla ilgili fikirleri nasıl projeye dönüştüreleceği konusunda metotları paylaşacağız.

Bu sorunlar nedenlerine inmek için, SivilLAB ve AGÜ Gençlik Fabrikası sizi Abdullah Gül Üniversitesi’nde proje geliştirme eğitim kursuna davet ediyor.

SivilLAB Proje Geliştirme Eğitim Kursundan Ne Elde Edeceksin? Bu projenin temeli sizin fikirlerinize dayanmaktadır. Sizin proje fikirlerinize dayanarak, bu eğitim size ‘proje döngüsü yönetimi’ hakkında bilgi ve metotlar sunacak. Bütün katılımcılarla birlikte, projenizi bir sonraki seviyeye getirmek için farklı yaklaşımları analiz edeceğiz ve gelecekte yapılacak adımları tanımlayacağız. Bu eğitim ile SivilLab ve AGÜ Gençlik Fabrikası ile birlikte çalışmanın deneyimi ve fırsatları hakkında bilgi edineceksiniz.

Ne Zaman ve Nerede? Bir günlük eğitimimiz 22 Ekim 2016’da Abdullah Gül Üniversitesi kampüsünde düzenlenecek. Eğitim çalışma dili Türkçe ve İngilizce olacak.

Kimler Başvurabilir? Başvuru kriterleri;

  • Sosyal ve sosyokültürel çalışma alanlarında proje fikriniz olmalı,
  • Projeniz Kayseri ve bölgelerinde hayata geçirilebilir olmalı,
  • Bir sivil toplum örgütünün ya da toplum sorunları için yardım etmek isteyen bir takımın temsilcisi iseniz katılabilirsiniz.

Katılımcılar en az 2, en fazla 4 kişilik takımlarla projeye katılabilir. Başvurmak için lütfen başvuru formunu 17 Ekim 2016’ya kadar doldurunuz.

Peki Ya Sonra? Eğitim kursundan sonra SivilLAB-programı eğitime katılanlarla çalışmayı devam ettirmek ve projeyi ilerletmeyi planlamaktadır. Katılımcıların ihtiyaçlarına göre ve proje fikrinin ilerleyişine dayanarak, nasıl projeyi devam ettirileceğine karşılıklı karar verilecektir. Yerel girişimcileri desteklemekteki amaç; kurum ve grupların proje fikirlerinde farkındalık yaratmak ve Kayseri’deki sosyal ve sosyokültürel hayat için yeni eylemler ve faaliyetler sağlamaktır.

Daha Fazla Bilgi İçin; SivilLAB hakkında bilgi edinmek için; www.sivillab.net www.facebook.com/sivillab http://youth.agu.edu.tr/sivillab AGÜ Gençlik Fabrikası hakkında bilgi edinmek için; www.agu.edu.tr/GenclikFabrikasi www.facebook.com/AGUyouth www.twitter.com/AGUyouth Daha fazla bilgi için lütfen Karola Reiter ile bağlantı kurunuz; karola.reiter@sivillab.net

Bu eğitim kursu Robert Bosch Vakfı ve Ankara Goethe Enstitüsü tarafından desteklenmektedir ve Abdullah Gül Üniversitesi Gençlik Fabrikası tarafından ev sahipliği yapılmaktadır.