Gençlik değişimleri, farklı ülkelerden gelen genç gruplara, bir araya gelme ve birbirlerinin kültürlerini deneyimleyip öğrenme fırsatı sunar. Gruplar, karşılıklı ilgi duyulan bir konu etrafında gençlik değişimini birlikte planlarlar. Gençler bu eylem ile yurt dışındaki projelere katılabildikleri gibi yurt içinde de uluslararası projeler yapabilirler. Katılım için yabancı dilinizin çok iyi seviyede olması da gerekmez.

•    Katılımcılar 13-30 yaş arasındadır, grup liderleri için yaş sınırı yoktur.

•    Esas faaliyet seyahat günleri hariç en az 5 ve en fazla 21 günde gerçekleştirilir.

•    Grup liderleri hariç en az 16 ve en fazla 60 katılımcı ile gerçekleştirilir.

•    Grup liderleri hariç her grupta en az 4 katılımcı olmalıdır.

Nasıl Başvurulabilir?

Bir gençlik değişimi projesinde katılımcı olarak yer alıp Avrupa fırsatlarından yararlanmak isteyen gençler,  AGÜ Gençlik Fabrikası gibi bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile irtibata geçebilirler. Bu projelerde katılımcı olarak yer almak için Europass formatında hazırlanmış bir CV ve bu programda neden yer almak istediklerini açıklayan kısa bir motivasyon mektubu ile bu kurumlara başvuru yapabilirler.

Gençlik grupları veya sivil toplum kuruluşları olarak böyle bir projede ortak veya proje yürütücüsü olmak isteyenler daha detaylı bilgi için Türk Ulusal Ajansı’nın web sayfasına göz atabilirler.

Daha fazla bilgi için: http://www.ua.gov.tr