Gençlik Fabrikası gençleri eğiten, yaşama dair beceriler kazandıran, uluslararası vizyon katan, yaratıcı ve girişimci olmaya teşvik eden, gençlerin toplumsal hayata katılımını sağlayan ve bir arada öğrenmenin ve üretmenin keyfine vardıran öğrenen odaklı bir gençlik merkezidir..

AGÜ, diğer üniversitelerden farklı olarak, gençliği kuruluşunun temeline koymuştur. Bu sebepten dolayı, AGÜ, gençlik çalışmalarına ve yaygın eğitime odaklanarak, üniversite içerisinde "Gençlik Fabrikası" adı verilen bir gençlik yapısı kurmuştur ve Yüksek Öğretim Kurulu tarafından resmi olarak Gençlik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak tanınmıştır. Bu yapı, sadece öğrencilere hizmet vermeyi değil ayrıca yereldeki gençlere, ulusal ve uluslararası gençlik çalışması alanlarına da hizmet vermeyi hedeflemektedir.

AGÜ Gençlik Fabrikası; gençlik çalışanlarının, liderlerinin, eğitmenlerin ve gençlerin sosyal ve kişisel gelişimleri için bir yaygın eğitim ve kaynak merkezidir. AGÜ Gençlik Fabrikası, gençlik ile ilgili çeşitli konuları kapsayan eğitim kursları sağlamaktadır ve bu kurslar yaygın eğitim araçları ve yaklaşımları ile tasarlanmaktadır.